17. 8. 2017

O kopřivě dvoudomé a 14denní očistné kůře

Ahojte,

protože jsem se o tuto rostlinu (latinsky Urtica dioica) začala před pár týdny zajímat trochu víc, pak jsem zkusila čtrnáctidenní čajovou kůru (moje první prolívací kůra vůbec), rozhodla jsem se, že vám ve stručnosti sepíšu to nejzajímavější, co jsem kde našla. Navíc i teď  v srpnu v přírodě ještě najdete relativně mladé výhonky kopřivy, které jsou na nejrůznější čajíčkaření a podobně nejvhodnější. Jinak je samozřejmě sběr vhodný i zjara, kdy vám požívání čaje dodá pocit příjemného očištění od všeho možného nezdravého cukroví a dalších věcí, které se nejvíce rozmáhají právě v zimě :))



14denní očista organismu
Narazila jsem na ni v knížce Zdraví z boží lékárny od Marie Treben, což byla vcelku slavná rakouská bylinkářka žijící v letech 1901-1991. Ostatně to ale není nic složitého a nejspíš byste na tuto kůru narazili i na internetu. Probíhá následovně:

3x denně pijeme 1 vrchovatou lžíci čerstvé nebo sušené kopřivy zalitou 250 ml vody a to 1 šálek nalačno půlhodiny před snídaní a zbylé 2 šálky v průběhu dne, kopřivu spaříme a necháme max 5 minut louhovat, pijeme ideálně velkými doušky. Tato kůra ale nesmí překročit dobu 14 dní, protože pak je náročná pro ledviny.



Moje první zkušenosti s čajem z kopřivy nebyly zrovna příjemné - moc mi nevoněla a nedokázala jsem si představit, že bych ji pila dobrovolně. Ale po nějaké době jsem se k ní znovu vrátila, protože jsem si vyčetla, že pomáhá proti únavě kvůli vysokému obsahu železa. A světe div se, asi po týdnu pravidelného pití čaje z kopřivy jsem se na svoji denní dávku dokonce těšila. A taky jsem se cítila mnohem lépe a svěžeji, když jsem si ráno před snídaní dala místo kafe tenhle odvar. Pokud vám opravdu nejde čaj z kopřivy přes jazyk, můžete smíchat s pár květy heřmánku nebo jinou oblíbenou bylinkou.

Jak už jsem psala, mladé výhonky kopřivy dvoudomé můžete nasbírat nejen na jaře, ale ještě i teď, popřípadě lze koupit připravené sáčky v obchodě za pár korun, takže vás to určitě nezruinuje. Další výhodou je, že kopřiva roste téměř všude a určitě si ji nespleteme. Čaj můžete dělat i z kořene, pak je účinek údajně silnější. Určitě pak taky znáte umývání vlasů vodou z kopřivy pro obnovení růstu a proti maštění se. Opravdu výborný je kopřivový sirup, který taky stojí za zkoušku :)

Říká se, že na očistné kůry je nejvhodnější jaro, to možná ano, ale neznamená to, že nejsou prospěšné v kterémkoliv ročním období. Ostatně mrkněte sami, k čemu všemu je kopřiva prospěšná:

únava, vyčerpanost, chudekrevnost - od určitého věku se nám snižuje množství železa v těle, popřípadě trpí-li někdo chudokrevností, kopřiva podporuje krvetvorbu a snižuje tuto únavu

detoxikace, oživuje metabolismus - údajně jedna z nejúčinnějších rostlinek pro očistu těla

snižuje hladinu krevního cukru - vhodná pro diabetiky

ekzémy

záněty močového měchýře

Celkem hodně prospěšnosti od takové ne moc oblíbené rostlinky a našlo by se toho mnohem víc. Ale to už je ode mně o štiplavé kopřivě dvoudomé vše.

Mějte se fajn, Irwin

Žádné komentáře:

Okomentovat

Jestli vás zde něco zaujalo, tak budu určitě ráda za pár slov. Díky :)